13 MEI, 2025 • Nieuws
Aangepast pensioenamendement nog even problematisch
Het wederom aangepaste pensioenamendement van NSC, BBB, PVV en SP komt op geen enkele manier tegemoet aan de grote bezwaren die onder andere sociale partners, kabinet, pensioenuitvoerders en Raad van State eerder hebben geuit. Het voorstel blijft zowel inhoudelijk als wettechnisch problematisch, zeggen VNO-NCW, MKB-Nederland en LTO Nederland naar aanleiding van de tweede gewijzigde versie van het amendement die vandaag naar de Tweede Kamer is gestuurd. Nog altijd geldt ook het grote risico op een lager pensioen voor miljoenen werkenden en gepensioneerden.
Minister Van Hijum van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer aangegeven dat het minstens twee jaar zal duren om de juridische fouten in het amendement te corrigeren. De ondernemersorganisaties delen deze analyse. De meeste pensioenfondsen zullen hun regelingen al per 1 januari 2026 of 1 januari 2027 omzetten, waardoor het amendement niet meer van toepassing zal zijn.
VNO-NCW, MKB-Nederland en LTO benadrukken dat de aanpassingen die de vier partijen in het amendement hebben aangebracht, volstrekt onvoldoende zijn om het uitvoerbaar en juridisch correct te maken. Bovendien lossen ze de grote inhoudelijke bezwaren van alle betrokkenen geenszins op.
Samen met de vakbonden hebben de ondernemersorganisaties van meet af aan ernstige bezwaren gehad tegen het amendement. Ook de Raad van State is glashelder in haar kritiek en het kabinet heeft deze wijziging in de Pensioenwet ontraden. Gezamenlijke kern van alle reacties is dat het amendement te laat komt, ontwrichtend uitpakt voor de pensioentransitie en – bovenal – tot slechtere pensioenen leidt.